تروريسم مافيايي دارو تروريسم مافيايي دارو


 


نويسنده: واحد پژوهش مؤسّسه ي فرهنگي موعود عصر (عجل الله تعالي فرجه الشريف)
 

حجم کل تجارت جهاني دارو در سال 2005 م. معادل 602 ميليارد دلار بود. براي سال 2007 م. اين رقم به 710 ميليارد دلار رسيد. با نگاهي به گزارش‌هاي موجود، ميزان فروش جهاني دارو در سال 1998م. را 309 ميليارد دلار مي يابيم.
صنعت داروسازي در سال 2008 م. از بين 52 صنعت سودآور جهان، رتبه‌ي سوم را به خود اختصاص داد و در سال 2012 م نيز بزرگترين شرکت دارويي جهان، چيزي نزديک به 120 ميليارد دلار درآمد داشته است. اين ميزان رشد، حاکي از آن است که تجارت دارو به دلايل گوناگون، رو به گسترش بوده و هم اکنون سرانه‌ي مصرف دارو در جهان، به رقمي نزديک به 100 دلار رسيده است.
واضح است که اين رقم کلان چيزي نيست که قدرت‌هاي مالي، جهان به راحتي از کنار آن بگذرند. سود سرشار و انحصاري موجود در اين صنعت، منجر به شکل گيري مافياي جهاني دارو شده است که به انحاي مختلف، سعي در افزايش سودآوري اين به نفع کارتل‌هاي بزرگ خود دارد. از نظر سودآوري، صنعت داروسازي در ميان ليست 500 شرکت برتر جهاني «فورچون»، در رتبه‌ي اوّل قرار گرفته است. %18 درآمد اين صنعت را سود تشکيل مي‌دهد که از اين نظر خيلي بالاتر از شرکت‌هاي گوناگون مالي است که سودشان 11% درآمدشان را تشکيل مي‌دهد.
نشريه‌ي اقتصادي «فوربس» در گزارش سال 2012 م. خود، شرکت آمريکايي «مک کسون» با فروشي نزديک به 120 ميليارد دلار را بزرگ ترين شرکت صنايع دارويي جهان اعلام کرد و سه شرکت آمريکايي ديگر نيز به نام‌هاي «کاردينال هلث»، «آمريسورس برگن» و «پيفايزر» را در رده‌هاي بعدي معرفي نمود. آمريکا با 13 شرکت، داراي بزرگ ترين شرکت‌هاي صنايع دارويي جهان بوده و «ژاپن» با 10 شرکت، در رده‌ي دوم قرار دارد. اين غول‌هاى دارويي همواره سعي داشته‌اند‌ تصويري سازنده از فعاليت‌هاي خود ارائه دهند که حاکي از خدمت آنها به بشريت بوده و ضمن سودآوري براي سهامداران خود، با درک مشکلات مربوط به بيماري‌ها و امور بهداشتي مردم، به فکر حل آنها بوده و بخشي از سود حاصل از فروش داروهاي خود را صرف تحقيق براي کشف و توليد داروهاي جديد مي‌کنند!
امّا با نگاهي کاوشگرانه به چرخه‌ي تحقيق، توليد، عرضه و نيز ايجاد نياز براي دارو در سطح جهاني، حقايق ديگري در مورد اين مافياي بزرگ رخ مي‌نمايد. تبليغات وسيعي در مورد داروهاي مختلف انجام مي‌گيرد و شرکت‌هاي داروسازي بدون هيچ گونه توجيه خاصّي مادام به قيمت داروهاي خود مي‌افزايند؛ براي مثال داروهاي ساده‌اي وجود دارند که به 3 برابر قيمت اروپايي آن، به مردم «آمريکا» فروخته مي‌شوند. گاهي داروهاي جديدي به بازار، عرضه و تبليغات وسيعي در مورد آنها انجام شده که چند صباحي بعد، بي اثر بودن آنها، نقل ستون‌هاي انتقادي رومه‌ها شده است.
ايجاد تنوع که استراتژي بازارهاي مد براي گسترش مصرف گرايي است، به عرصه‌ي دارو نيز راه يافته و مديريت اين تجارت توانسته است مدت زمان متوسط معرفي داروهاي جديد به جهان را از 7 سال به 5 سال کاهش دهد. مادّه‌ي مخدّري، مانند ترامادول با حقّه بازي بسيار دقيقي به اسم دارو به مردم دنيا عرضه مي‌شود و جوامع مختلف را دچار مشکلات مي‌کند و از همه مهم تر، پول شويي بين المللي و حمايت بانک‌هاي معتبر بين المللي از مافياي جهاني دارو، همچون پشتوانه‌ي مالي قابل اعتمادي براي اين تجارت عمل مي‌کند.

ترامادول: از بزرگ ترين دروغ‌هاي مافياي جهاني دارو


بازار جهاني دارو در انحصار «آمريکاي شمالي»، «اروپاي غربي» و «ژاپن» است و اين کشورها براي حفظ غلبه جهاني خود در اين بازار، اقدام به شکل دهي مافياي بزرگ جهاني دارو کرده‌اند‌. اروپا، ژاپن و آمريکا در سال 2007 م. بيش از 72 ميليارد دلار براي تحقيق در مورد نسل جديد داروها اختصاص دادند و هر سال نيز به اين بودجه اضافه مي‌کنند. اين سـه غول دارويي در مجموع 88% توليد جهاني دارو را به خود اختصاص مي‌دهند. مافياي جهاني دارويي، شبکه‌اي سازمان دهي شده و تبهکار است که از اصول و مقررات خاصي پيروي مي‌کند که بر پايه‌ي نفوذ اجتماعي و دولتي استوار است. اين مافيا از شاخه‌هاي متعدّد مالي، علمي، رسانه‌اي و دولتي تشکيل شده است که مي‌تواند با نفوذ در مجامع قانون گذاري و حتي بين المللي، مانند سازمان بهداشت جهاني به انگيزه‌هاي مالي و تجاري خود دست يابد.

شبکه‌ي بين المللي علمي و سياسي مافياي جهاني دارو


کاري که مافياي غول‌هاي بزرگ صنعت داروسازي در عرصه‌ي جهاني انجام مي‌دهند، بيشتر به يک تروريسم خاموش بين المللي شبيه است که بسيار بيش از تروريسم نمايش داده شده در تلويزيون‌ها و رسانه‌ها به کشتار مي‌انجامد. اقدامات مافيايي کارتل‌هاي دارويي، يک نسل کشي سازمان يافته است که با همدستي دولت‌هاي اروپايي و «آمريکا» در کشورهاي جهان سوم، به ويژه «آفريقا» روي داده و از طريق آن، سود چندين ميليارد دلاري عايد اعضاي اين مافيا مي‌شود.
اين شرکت‌ها انواع بيماري‌ها را در کشورهاي جهان سوم انتشار مي‌دهند و خود اقدام به فروش واکسن‌ها و داروهاي مقابله با اين بيماري‌ها به آن کشورها مي‌کنند. برخي از اين فراورده‌ها، تاريخ گذشته بوده و بدين شکل، کمپاني‌هاي سازنده هزينه‌اي بابت نابودي آنها متحمّل نمي‌شوند و نيز سود کلاني به جيب مي‌زنند. شرکت‌هاي دارويي براي ارتکاب اين جنايات هم در بخش‌هاي علمي و پزشکي همکاراني دارند هم در بين سياست مدارها مديران رسانه‌هاي جمعي و اعضاي دولت‌ها، لابي گران قدرتمندي براي خود دست و پا کرده و شبکه بزرگي ايجاد مي‌کنند. آنها با نفوذ به بخش‌هاي پزشکي و بهداشتي کشورها، طبقه‌اي از پزشکان را به وجود مي‌آورند که منطبق با اهداف آنها، با هر گونه درمان غير دارويي و طبّ جايگزين مخالفت کرده و از مصرف دارو حمايت مي‌کنند. پيوند بين سياست و مافياي دارو کاملاً عيان روي مي‌دهد. دونالد رامسفلد وزير سابق آمريکا، سهام دار عمده‌ي شرکت داروسازي «گايليد ساينستز» است. «بنياد راکفلر» از حاميان اصلي چندين شرکت بزرگ دارويي و آزمايشگاه‌هاي آنها، از جمله آزمايشگاه‌هاي «ابوت» و شرکت‌هاي پتروشيمي «اکسون موبيل»، «بريتيش پتروليوم» و «شورون» است. روبرت مرداک غول‌هاي بزرگ رسانه اي، از کلان سهامداران شرکت‌هاي دارويي دنياست. به اين ليست مي‌توان جري اسپرير، رئيس سابق بانک مرکزي آمريکا را نيز افزود و از اعضاي فراوان گروه‌هاي لابي گر ديگر در نهادهاي مالي و سياسي، ارتش آمريکا، رسانه‌هاي جمعي و. صرف نظر کرد.
نفوذ مافيايا دارويي حتّي در «سازمان ملل» نيز روي داده و برخي کارشناسان سازمان بهداست جهاني، متهم به دريافت رشوه از آزمايشگاه‌هاي دارويي براي همکاري با آنها بوده‌اند‌. وخيم جلوه دادن اوضاع بهداشتي جهاني در گزارش‌هاي بين المللي، از جمله موضوعات مطرح در پرونده‌هاي دريافت رشوه از کمپاني‌هاي داروسازي بوده است، براي مثال پروفسور آلبرت اوزترهاوس از دانشگاه «آراسموس هلند»، يکي از مشاوران سازمان بهداشت جهاني در امور بيماري آنفلونزا متهم است که در پاندمي آنفلوانزاي خوکي با مافياي جهاني دارو براي فروش داروهاي مختلف همکاري کرده است.

مافياي جهاني و داروهاي تقلّبي


داروهاي تقلّبي از علاقه مندي‌هاي مافياي جهاني داروست که بر اساس گزارش‌هاي بانک جهاني و ساير مجامع بين المللي، کل تجارت جهاني آن اکنون، از مرز 30 ميليارد دلار در سال، گذشته است. اين پديده هم در کشورهايي که نظارت دارويي ضعيفي دارند و هم در کشورهاي پيشرفته رايج بوده و هيچ کشوري از اين مشکل در امان نيست. با پيچيده تر شدن روش‌هاي توليد غيرقانوني نيز کشف آنها دشوارتر شده است. گاهي مافياي درگير در توليد داروهاي تقلبي از حمايت دولت‌ها نيز برخوردار مي‌شوند و هر روز داروهاي بيشتري به بازارهاي مصرف راه مي‌يابند که با استانداردهاي پذيرفته شده انطباق نداشته و پيامدهاي مضرّي براي مصرف کنندگان دارند.
مافياي جهاني، اکثراً اين داروها را نخست در کشورهاي فقير «آفريقا» و «آمريکاي لاتين» رواج داده و سپس بازارهاي کشورهاي در حال توسعه را هدف قرار مي‌دهد. هيئت کنترل بين المللي موادّ مخدّر در سال 2012 م. گزارش مي‌دهد که تا %50 داروها در بازارهاي دارويي کشورهاي در حال توسعه، تقلبي است و بيماران را در معرض خطرات جدي بهداشتي قرار داده است؛ براي مثال داروهاي تقلبي %40 تا 50% بازار دارويي «نيجريّه» و «پاکستان» را به خود اختصاص داده‌اند‌.
حمايت دولتي از مافياي دارو از اينجا مشخص است که تعداد معدودي از کشورها، اطلاعات مربوط به موارد شناسايي شده‌ي داروهاي تقلّبي را افشا مي‌کنند. اين سکوت يکي از مهم ترين مشوق‌هاي توليد کنندگان و عرضه کنندگان داروهاي تقلبي براي ادامه‌ي فعاليت در سطح بين المللي است. اين سکوت حتّي در اروپا که به ظاهر از قوانين مدون و نهادهاي نظارتي مناسبب برخوردار است نيز وجو دارد. دليلي که از سوي دولت‌ها براي اين سکوت اعلام مي‌شود، نگراني از افزايش استرس در بيماران است؛ اما سخنگوي «انجمن صنايع دارويي انگلستان» (ABP) دليل اصلي اين سکوت را ترس از آسيب رسيدن به تجارت قانوني دارو مي‌داند! در واقع آنها معتقدند که درآمد بيشتري از اين سکوت عايد کمپاني‌هاي داروسازي مي‌شود. آشکار است که بخشي از اين درآمد در اختيار دولت قرار مي‌گيرد و يک همکاري دو سويه به بهاي بازي با زندگي و سلامتي افراد براي کسب سود و درآمد بيشتر شکل گرفته است.

رشوه به پزشکان: شرکت GSK


رشوه دادن به پزشکان کشورهاي مختلف براي تبليغ مستقيم داروها از طريق تجويز آنها براي بيماران، از راهکارهاي رايج مافياي جهاني دارويي است. يکي از پرونده‌هاي اين استراتژي مربوط به شرکت GSK است که طيّ آن، در سال 2003 م. تعداد 37 کارمند نمايندگي اين شرکت در «ايتاليا» به همراه 35 پزشک به جرم فساد مالي دستگير شده و هشتاد نماينده‌ي فرش اين شرکت به جرم پرداخت رشوه به پزشکان براي تجويز داروهاي شرکت GSK محکوم شدند.
در ازاي رشوه، از پزشکان خواسته مي‌شد به جاي تجويز داروهاي مشابه ارزان، داروهاي اين شرکت را به بيماران پيشنهاد کنند. اين پرونده غير از چند اشاره‌ي کوتاه، با سکوت رسانه‌اي مواجه شد. شرکت GSK علاوه بر پول نقد هديه‌هايي، مانند سفر به «مونت کارلو» يا «جزاير کارائيب» نيز به پزشکان ايتاليايي ارائه مي‌داد.

عدم افشاي آثار خطرناک داروهاي شيميائي: شرکت آپوتکس


داروهاي شيميايي هميشه آثار جانبي ناگواري نيز داشته‌اند‌. شرکت‌هاي دارويي همواره در مورد واقعيت اين آثار دروغ گفته و از طريق لابي‌هاي خود در بخش‌هاي آزمايشگاهي و حتي در دادگاه‌ها، از زير بار مسئوليت گريخته‌اند‌؛ در 1993 م. دکتر نانسي اليوري پزشک بيمارستان کودکان در «تورنتوي کانادا»، براي همکاري در آزمايش دارويي جديد با «شرکت آپوکس» قراردادي منعقد کرد. اين دارو براي جلوگيري از عوارض قلبي ناشي از افزايش آهن در خون بيماران مبتلا به تالاسمي بود. دکتر اليوري پس از دو سال متوجه شد داروي جديد موجب ناهنجاري‌هايي در کبد بيماران مي‌شود. با افشاي اين موضوع، قرار داد شرکت يا دکتر اليوري فسخ شده و او به عدم رعايت جنبه‌هاي محرمانه‌ي آزمايش متهّم گرديد!
موضوع به دادگاه کشيده شد و در سايه‌ي حمايت‌هاي دولتي و سياسي، اين شرکت توانست دادگاه را چندين سال معطّل کند و سرانجام بدون هيچ گونه محکوميت خاصي يا دستور براي بررسي ديگر کارهاي مطالعاتي، تنها به به عدم کسب جواز پخش داروي جديدش محکوم شد. در همان سال مدير کل «شرکت آپوتکس» که از افراد با نفوذ «تورنتو» محسو مي‌شد، به بخش دانشگاهي، 20 ميليون دلار کمک مالي تخصيص داده بود!

نفي طبّ جايگزين


بيماري‌هاي مزمن براي مافياي جهاني دارو، فرصت بسيار بزرگي براي به دست آوردن هر چه بيشتر پول محسوب مي‌شود. مافياي دارو با هدايت آموزش پزشکي و درمان، از پرداختن به ريشه‌ي بيماري‌ها، پيشگيري ياريشه کن کردن آنها جلوگيري مي‌کند. تداوم بيماري‌ها، رمز اصلي موفّقيت مالي شرکت‌هاي بزرگ داروسازي است؛ به همين دليل، پزشکي نوين با هر گونه مظاهر طب جايگزين، به مخالفت بر مي‌خيزد.‌هاميوپاتي، طبّ سنّتي، طبّ سوزني و انواع ديگر روش‌هاي درماني، از نظر پزشکي نوين مردود است؛ زيرا داروهاي آنها تنها به علائم ظاهري بيماري‌ها و درد‌ها نپرداخته، بلکه به دلايل بيماري مي‌پردازند تا بيماري را ريشه کن کنند؛ در حالي که منطبق بر خواست تراست‌هاي دارويي، پزشکي نوين به نگاه جزئي روي آورده و از درمان کلي دور شده است.
در واقع آنچه که مافياي جهاني دارو در پيش گرفته است، يک تروريسم و کشتار دسته جمعي است که مي‌تواند علاوه بر جست و جوي سودهاي کلان، سياست‌هاي کنترل جمعيت جهاني از طرف قدرتهاي بزرگ را نيز مد نظر داشته باشد.
منابع تحقيق :
سايت مشرق
http://timesofindia ?ndiatimes.com/topic/ Drugs-Smuggling- from-Pakistan/news
http://www.euronews.com/tag/drug-trafficking
http://www. darkpolitiricks.com/cia-involvement-in-drug-smuggling-part1-
http://www. Guardian.co.uk/business/2010/dec/09/wikileaks-cables-pfizer-nigeria
http://orientalreview.org/06/10/2012/global-drug-mafia-and-the-banks
http://mafiatoday.com/tag/mexican-drug-cartels
http://www.10 news. Com/news/i-team0investigates-mexican-mafia-s-control-of-drug-trade
http://www. Time.com/time/magazine/article/0,9171,1587252,00.html
http://thepeoplesbookproject.com/31/10/2012/the-global-banking-super-entity-drug-cartel-the-free-market-of-finance-capital
http://www.nuremberg-tribunal.org/history/index.html
http://worldradio.ch/wrs/news/switzerland/drug-companies-broke-cartel-law-say-investigators-print.shtml
http://www.naturalnews.com/drug-cartel.html.

منبع مقاله :
واحد پژوهش مؤسّسه ي فرهنگي موعود عصر (عجل الله تعالي فرجه الشريف)؛ (1394)، بيوتروريسم، تهران: هلال، چاپ اوّل.مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

عکس آقای خامنه ای

آخرین جستجو ها

Jasmine آموزش سئو مهدي چوپاني Mike رعايت اصول در کرونا زندگينامه معصومين عليهم السلام John Bankroll Tammy Jake