توضيحاتي درباره هارپ توضيحاتي درباره هارپ


هارپ چيست؟


اولين سوالي که قبل از هر چيز بايد به آن پاسخ داده شود، اين است که به طور کلي هارپ چيست و براي چه هدفي ساخته شده است؟

پروژه هارپ در واقع مخفف شده عبارت برنامه تحقيقاتي يونوسفر فعال با فرکانس بالا يا (High Frequency Active Auroral Research Program) مي باشد که همانطور که از نامش پيداست، پروژه اي است براي مطالعات دقيق روي يونوسفر که دورترين لايه جوي زمين محسوب مي شود.

اين تاسيسات در حقيقت زير نظر نيروي هوايي و نيروي دريايي ارتش امريکا ، اداره مي شود و ساخت آن در اواسط دهه 80 ميلادي و در بحبوحه جنگ سرد ميان امريکا و شوروي، کليد خورد.

در حقيقت اين پروژه با هدف افزايش ارتباطات ميان زير دريايي هايي که حامل کلاهک هاي هسته اي هستند، ايجاد شده است. در زمان جنگ سرد، زيردريايي هاي ارتش امريکا و شوروي سابق در تمام آب هاي زمين حضور داشتند و مداوما در حال شناسايي زيردريايي هاي دشمن و عدم شناسايي خودشان بودند.

اين زيردريايي ها، معمولا حامل کلاهک هاي هسته اي بودند که در صورت شروع جنگ، بايد آن ها را به سمت اهداف خود شليک مي کردند. به همين دليل از يک سو عدم شناسايي شدن توسط زير دريايي هاي دشمن و از سوي ديگر، توانايي ايجاد ارتباط با مقر فرماندهي، براي زير دريايي ها، عاملي حياتي محسوب مي گرديد. از آنجا که براي مخفي شدن از ديد دشمن، زير دريايي ها، مجبور به حرکت در عمق هاي پايين بودند، ايجاد ارتباط با آنها بسيار مشکل و در برخي موارد از دسترس خارج مي شد.

به همين دليل ارتش امريکا به فکر ساخت تجهيزاتي افتاد که بتواند با زيردريايي هاي خود، حتي در بيشترين اعماق نيز، ارتباط برقرار کند. نتيجه اين تحقيقات و ايده، ساخت پروژه اي به نام هارپ گرديد که هدف اصلي آن ايجاد ارتباطي قوي تر، با زير دريايي هاي حامل کلاهک هاي هسته اي بود.

سيستم هارپ در منطقه اي به نام گاا در آلاسکا، واقع شده است که از 180 برج مخابراتي آلومينيومي، در زميني به مساحت 23 هزار متر مربع ساخته شده است. اين آنتن ها توانايي ايجاد و ارسال امواج مافوق کوتاه را به لايه يونوسفر داشته که معادل 3.6 مگاوات مي باشند. اين امواج پس از برخورد با لايه يونوسفر دوباره به زمين برگشته و توانايي ايجاد ارتباط با قسمتي که مورد نظر بوده است، را خواهد داشت.

با پايان گرفتن جنگ سرد و فروپاشي شوروي، بحث ارتباط با زيردريايي ها از اهميتش کاسته شد و کاربردهاي ديگري براي ادامه حيات اين پروژه مثال زده شد که از جمله آن مي توان به ايجاد نقشه هاي زير زميني براي پيدا کردن تاسيسات نظامي کشورها و همچنين بيرون راندن الکترون هاي باردار از مدار زمين در صورت انفجار بمب هسته اي در جو، اشاره داشت.


 

نقش هارپ در بوجود آمدن زله و بلاياي طبيعي


با وجود اينکه در ابتدا پروژه عظيم هارپ با هدف ديگري راه اندازي شده است، شايعات پيرامون آن در خصوص استفاده غير انساني و نظامي از اين تاسيسات، هميشه به گوش مي رسد. بسياري از نظريه پردازان که در واقع به نظريه پردازان تئوري توطئه مشهور هستند، بر اين باورند که پروژه هارپ مي تواند بسيار کشنده عمل کند و در حقيقت يک سلاح مرگبار طبيعي است.

برخي از اين نظريه پردازان بر اين باورند که با استفاده از اين تاسيسات مي توان الکترون هاي موجود در جو را باردار و در نتيجه يونوسفر را گرم نمود. هنگامي که اين ذرات به سوي زمين ارسال مي گردند، باعث افزايش سطح الکتروني در لايه هاي زمين شده و در نتيجه باعث به وجود آمدن پديده هايي مثل زله و طوفان مي گردد. البته هنوز اين گونه گمانه زني ها، از طريق هيچ منبع موثقي تاييد رسمي نشده است اما همچنان اين فرضيه به قوت خودش باقي است.

البته نبايد از اين موضوع نيز چشم پوشي کنيم که تاسيسات مشابه هارپ در ساير اقصا نقاط جهان نيز، در حال ساخت و يا بهره برداري هستند. يکي از مهمترين تاسيسات مشابه را، مي توان به پروژه عظيم سورا (SURA) در روسيه دانست که مراتب با قدرت بيش از 190 مگاوات، بسيار قوي تر از هارپ مي باشد. پروژه بزرگ ديگري که مشابه با هارپ عمل مي کند، پروژه EISCAT در نروژ مي باشد که قدرت ارسال امواج 1300 مگاواتي را نيز دارا مي باشد.

بسياري از محققان فعال در زمينه شناخت و بررسي هارپ، بر اين باورند که اين تاسيسات، در حقيقت به دنبال هدف اصلي ارتش امريکا، براي سيطره نظامي بر کل زمين در سال 2020، در حال توسعه مي باشد. چيزي که اين گونه شايعات را قدرت بيشتري مي بخشد، اين است که ارتش امريکا، بنا به دلايلي مثل امنيت ملي تاکنون هيچ اطلاعاتي را در رابطه با جنبه هاي مخفي اين پروژه، فاش نکرده است. پس اين شايعه که مي توان از اين تاسيسات براي جنگ و ايجاد خسارات شديد به کشورهاي ديگر، استفاده نمود، کماکان قدرت خواهد گرفت.

تاکنون تحقيقات فراواني پيرامون هارپ و خطرات استفاده نظامي از آن، انجام شده است. از جمله يکي از مهمترين تحقيقاتي که در اين زمينه صورت گرفته است، مي توان به مستندي از شبکه CBC اشاره نمود که نقل قولي کليدي از آن وجود دارد:

اين فقط نظريه پردازان توطئه نيستند که نگران HAARP هستند. در ژانويه سال 1999، اتحاديه اروپا پروژه را يک نگراني جهاني دانست و تصويب کرد که خواستار اطلاعات بيشتر در مورد خطرات بهداشتي و زيست محيطي آن است. علي رغم اين نگراني ها، مقامات HAARP اصرار داشتند که اين پروژه چيزي جز يک مرکز تحقيقاتي راديو نيست.

اينگونه مخفي کاري ها و عدم ارائه اطلاعات درست به خبرگذاري ها و حتي مراجع قانوني نظير اتحاديه اروپا، شايعات پيرامون هارپ را قدرت بخشيده و به همين سبب، نمي توان به سادگي از کنار آن گذشت و بايد جنبه هاي استفاده از آن به عنوان يک سلاح الکترومغناطيسي را نيز در نظر گرفت.


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

عکس آقای خامنه ای

آخرین جستجو ها

Wendy وبلاگ خبري لوله مانيسمان گلخانه درزدار جدارچاه اسپيرال فولادي Tamika Amanda با ما ميتوانيد به آساني اقامت ترکيه را دريافت کنيد ميوه هاي خشک شده Melissa Ashley خدمات کار در ارتفاع راپليست Angela